Ankara’da düzenlenen Avrasya gecesinde, Türkiye ile Moğolistan’ın kardeşliği pekiştirildi

Ankara’da düzenlenen Avrasya gecesinde, Türkiye ile Moğolistan’ın kardeşliği pekiştirildi

Geceye Türkiye-Moğolistan Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, dostluk grubunun eski başkanı AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan ile Moğolistan’ın Ankara Büyükelçisi Ochir Ochirjav, Moğolistan İçişleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Baatatr Boldbaatar ,Başkent Uluslararası Barış Kardeşlik Platformu Genel Başkanı Mustafa Kurt, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Sosyal Yardımlaşma ve Kalkınma Platformu Genel Başkanı Bahattin Kaskansoy ve Başkan Vekili Orhan Ergün katıldılar.
İki ülkenin marşlarının okunmasıyla başlayan gecede konuklar birer konuşma yaptı. Türkiye ile Moğolistan’ın iki kardeş ülkeden öte olduğunu aktaran Mehmet Erdoğan, ortak değer olan Orhun Anıtlarının o topraklardaki varlığına dikkat çekerek, 2005 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları ziyareti anlattı.
Erdoğan, kitabelerin tadilatının kendi dönemine nasip olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Büyükelçi Ochirjav ‘da kardeş ülke Türkiye’de görev yapmaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha da iyiye gittiğini kaydetti.
Moğolistan’dan TBMM Başkanı Çiçek’e Fahri Doktora
Moğolistan İçişleri Üniversitesi Rektörü Boldbaatar ise, kendilerinin 3 – 4 gündür Türkiye’de olduğunu, çok iyi ağırlandıklarını, üniversitesinin yeni olmasına rağmen dünya ile yarışır bir üniversite olacağını ifade etti.
Moğolistan İçişleri Üniversitesi tarafından TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e fahri doktora vereceklerini vurgulayan Rektörü Boldbaatar,”Sayın TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Moğolistan’a ziyaret ettiği zaman kendisine üniversitemizde düzenlenecek bir törenle fahri doktora vereceğiz” dedi.

Moğolistan’dan Cengiz’e Üstün Hizmet Nişan Ödülü
Avrasya Yayın Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Cengiz’e Moğolistan İçişleri Üniversitesi Rektörü Boldbaatar tarafından Üstün Hizmet Nişan Ödülü verildi.

Yabancı Konuklara “Hizmet Anısı” Plaketi Verildi.
Moğolistan’ın Ankara Büyükelçisi Ochir Ochirjav, Moğolistan İçişleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Baatatr Boldbaatar,’a Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan , Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü ve Dünya Barış Kardeşlik Platformu Genel Başkanı Mustafa Kurt, tarafından Türk Moğol Dostluğuna yapılan hizmetlerinden dolayı “Hizmet Anısı “ plaketi verildi.
Gecede Gazi Üniversitesi öğrencisi olan Moğol bir kız, geleneksel dans gösterisi sundu. Program, akşam yemeğinin ardından söylenen türkülerle son buldu.