“Amacımız, Kırgızları en iyi şekilde tanıtmak”

“Amacımız, Kırgızları en iyi şekilde tanıtmak”

Kırgızistan Dostluk ve Kültür Derneği'nden, Kırgızistan Türkiye Kayseri Fahri Konsolosu'na Ziyaret...

Ankara (Sivil İnisiyatif) – Kırgızistan Dostluk ve Kültür Derneği Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri; Kırgızistan -Türkiye Kayseri Fahri Konsolosu, Başkent Platformu Genel Başkanı Dr. Mustafa Kurt’u makamında ziyaret ederek, Kurt’u yeni görevinden ötürü kutladılar.

Ziyarete; Kırgızistan Dostluk ve Kültür Derneği Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Eldar Orozaliev, Üyeler Prof. Dr. Gülzura Jumakunova, Timur Takabaev, Daniiar Amatov, Saltanat Asanbekova, Azomat Mırzabekov, Almazbek Asanbaev, Aijan Alıç, Mansur Atahanov, Dr. Abdrosul Tsukov ve Yılmaz Alıç katılım sağlarken, ülkeler arasında izlenecek strateji, sohbetin ana konusuydu.
Eldar Orazaliev “Amacımız, Kırgızları en iyi şekilde tanıtmak”
Ziyaret dolayısıyla bir konuşma yapan, Kırgızistan Dostluk ve Kültür Derneği Ankara Şube Başkanı Eldar Orozaliev her toplumun kendini dilini, tarihini, gelenek-göreneklerini ve kültürel zenginliklerini korumaya çalıştığını belirterek “Amacımız; Türkiye’de yaşayan Kırgızlar arasındaki dayanışmayı sağlamak, Türkiye’de Kırgızistan’ı ve Kırgız kültürünü tanıtmak, Kırgızistan ve Türkiye Cumhuriyetleri arasında ekonomik, kültür ve dostluk ilişkilerini güçlendirmek, yardımlaşma amaçlı işlere destek vermek” dedi.
Kırgızistan Dostluk ve Kültür Derneği’nin, Türk ve Kırgız resmi ve özel kuruluşları ile işbirliği yaptığına dikkat çeken Orazaliev “Derneğimiz; KTR, ELTR, TRT Avaz, Keçiören Belediyesi, TÜRKSOY, YTB, TİKA, YTB, Uludağ Üniversitesi ile yakın ilişkiler içinde olup, bu kurumlarla beraber önemli projelere imza atmıştır” diye konuştu.

Dr. Mustafa Kurt “Kırgızistan’ın ve Türkiye’nin çok eski ve derin tarihi var”
Kırgızistan Fahri Konsolosu, Başkent Platformu Genel Bakanı Dr. Mustafa Kurt da ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek ” Başkent Platformu ile sizin derneğinizin faaliyetleri birbirine çok yakın… Bizlerde ulusal ve uluslararası arenada “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın” anlayışına hizmet eden sivil toplum kuruluşuyuz” dedi.
“Bir çok alanlarda iş birliği yaparak Kırgızistan -Türkiye arasındaki sosyal kültürel tarihsel ekonomik kültürel bağların daha ileriye taşımak için el ele, gönül gönüle birlikte olabiliriz” diye konuşan Kurt, şunları söyledi:

“Özellikle Türkiye’deki vatandaşlarımız Kırgızistan’ı ve Kırgız halkını çok iyi tanımalı aynı şekilde Kırgızistan vatandaşlarının da Türkiye’yi ve Türk halkını iyi tanımalı. Kırgızistan’ın ve Türkiye’nin çok eski ve derin tarihi var, çok güzel kültürümüz var. Devlet yöneticileri, siyaset adamları, akademisyenler bunları biliyor ama her iki ülke halkları da bilmeli hatta dünya bilmeli ve bu güzel tarihten kültürden tüm insanlık beslenmeli. Başkent platformu olarak biz inanıyoruz ki; mutlu bireylerden mutlu aileler, mutlu ailelerden, mutlu toplumlar, mutlu toplumlardan mutlu devletler, mutlu devletlerden, mutlu bir dünya oluşur”.

Eskişehir Valisi Güngör Tuna’ya Kırgızistan Milli Kıyafeti Giydirildi..

Daha sonra Kırgızistan Dostluk ve Kültür Derneği Ankara Şubesi başkanı Eldar Orozaliev ve yönetim kurulu üyeleri, Başkent Platformu Genel Başkanı Dr. Mustafa Kurt ve Kırgızistan Dostluk ve Kültür Derneği İstanbul Şubesi başkanı Aybek Sarıgül, Eskişehir Valisi Güngör Tuna’yı makamında ziyaret etti. 2 adet projeyi Vali Güngör Tuna ile paylaşan heyete, Vali Tuna, “her iki projeye de destek vereceğim” dedi.

Ayrıca, Başkent Platformu Genel Başkanı Dr. Mustafa Kurt, Vali Tuna’ya platformun faaliyet raporunu takdim ederken, İstanbul Şube Başkanı Aybek Sarıgül de Vali Tuna’ya Kırgızistan’ın milli kıyafetini hediye etti.

İngilizce