Alparslan Türkeş’in Yol ve Dava Arkadaşı Av. Hayati Karayol’a Üstün Hizmet Plaketi

Alparslan Türkeş’in Yol ve Dava Arkadaşı Av. Hayati Karayol’a Üstün Hizmet Plaketi

Tarihe İz Birakanlar, Geçmiş Zamanda Geleceğe Işik Tutanlardir

Başkent Platformu ve Yerel Yönetimler Halk Meclisi Platformu Başkanlığının Almış Oldukları Ortak Karar ile 2020’in Son Hizmet Plaketini Kırıkkale E.Belediye Başkanı Av.Hayati Karayol’a Taktim Ettiler.

ANKARA (Sivil İnisiyatif) Zeliha Sorkunlu/ Başkent Platformu ve Yerel Yönetimler Halk Meclisi Platformu Başkanlığının Almış Oldukları Ortak Karar ile “İnsanı Yaşat ki, Devlet Yaşasın & Devletin Sahibi Millettir” Desturundan Yola Çıkarak 2020’in Son Hizmet Plaketini 1989-1994 Yılları Arasında MHP Kırıkkale Eski Belediye Başkanlığı Görevini Yapmış Olan Ülkücü Camianın Tanıdık Simalarından Merhum Alparslan Türkeş’in Yol ve Dava Arkadaşı Av. Hayati KARAYOL’a Takdim Ettiler.

Törende Av.Hayati Karayol, Başkent Platformu Genel Başkanı ve aynı zamanda Kırgızistan Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt, Yerel Yönetimler Halk Meclisi Platformu Genel Başkanı Prof. Dr. İsa Eliri, Hayati Karayolu’n oğlu Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Merih Karayol da hazır bulundular.

“Karayol 26-03-1989 tarihinde % 24.7lik bir başarı sağlayarak MHP’nin ilk belediye başkanı seçilmişti”

Av. Hayati Karayol 26-03-1989 tarihinde yapılan mahalli idareler seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisinden aday olmuş, Kırıkkale Merkezde o gün itibariyle 103. 821 seçmenin yer aldığı ve 94.257 geçerli oyun 22.727 sini % 24.7lik bir başarı sağlayarak MHP’nin ilk belediye başkanı seçilmiştir.

O günün Türkiye’si 1991’e kadar süren ANAP iktidarının son bulduğu ve ANAP-SHP koalisyonlarının vuku bulduğu siyasi ve ekonomik istikrarsızlıkların olduğu ve bu çalkantıların fazlasıyla mahalli idarelere ve millete sirayet ettiği bir dönemdi.

Bu şartlarda MHP saflarından seçilen Karayol, ülkesinin içerisinde bulunduğu siyasi, ekonomik, toplumsal ve sosyal çalkantılara rağmen bölgesine, milletine, inandığı ülkü ve davaya dolayısıyla ülkesine üstün hizmetlerde bulunmuştur.

Kurt; “Marifet İltifata tabidir sözünden yola çıkarak sembolikte olsa bu plaketi Platformumuz adına zatıâlinize takdim ediyorum”

Plaket töreninde kısa bir konuşma yapan Kurt sözlerine şöyle başladıBaşkent Platformu olarak bizler, tarihi mirasımızdan aldığımız ışık ve ilham doğrultusunda ”insanı yaşat ki, devlet yaşasın” anlayışına hizmet etme maksadıyla bir araya gelmiş sivil bir inisiyatifiz.

Ecdadımız; insanı merkeze koyarak, ”insanı yaşat ki, devlet yaşasın” sözü ile insanın kutsallığını bilmiş, ”yurtta barış dünyada barış” anlayışını bizlere miras bırakmıştır. Bizlerde Bu çerçevesinde barış ve kardeşliğe olan umut ve inancımız hiç yitirmedik.

Bizler “İnsanı Sadece İnsan Olarak Gören Ve Değer Veren Sivil Bir İnisiyatifiz.”

Başkent Platformu; ve Yerel Yönetimler Halk Meclisi Platformu Olarak Bizler “insanı yaşat ki, devlet yaşasın” anlayışını düstur edinmemiz hasebi ile siyasi partilerin şahsi görüşlerinden bağımsız, günlük politize olmuş siyasetten uzak, toplumun tüm katmanlarını kucaklayan bir anlayışa sahip olduğumuz kamuoyunca iyi bilinmektedir.

Ayrıca her iki Platformunda farklı görüş ve fikirlere de hep saygılı olduğu “devletin sahibi millettir” anlayışıyla her daim milletimizin yanında, 50-100- 200- 300 yıllık bir siyaset anlayışla faaliyetlerine aralıksız devam ettiğide iyi bilinmektedir.

Marifet iltifata tabidir sözünden hareketle, av. Hayati Karayol, beyefendiye insanı yaşat ki, devlet yaşasın anlayışına hizmetlerinden ötürü yönetim kurulu kararı ile üstün hizmet plaketini taktim ediyoruz.

Başkent Platformu Genel Başkanı Kurt takdim ettiği plaketi bizzat okudu.

Plakette; “Sayın Avukat Hayati Karayol; Başkent Platformu Olarak Bizler, Tarihi Mirasımızdan Almış Olduğumuz Işık ve İlham Doğrultusunda “İnsanı Yaşatki Millet Yaşasın” Anlayışına Hizmet Etme Maksadıyla Bir Araya Gelmiş Sivil Bir İnisiyatifiz. Zatıâliniz Misyonumuza Uygun Davranışlarından Beraberinde Hizmetlerinden Ötürü Yönetim Kurulu Kararı İle Üstün Hizmet Plaketine Layık Görülmüştür. “İnsan Odaklı” Hizmetlerinizden Dolayı Takdir ve Tebrik Ediyor, Örnek Davranışlarınızın Gelecek Nesillere Örnek Olmasını Diliyoruz.”.
dedi

Karayol; “Yaptığımız hizmetler bugün bile halk nezdinde karşılık bulmakta”

Av. Hayati Karayaol şahsına takdim edilen bu üstün hizmet plaketine mahsuben onur duyduğunu ifade ederek “Söylendiği gibi marifet iltifata tabidir. Allah’ım nasip eyledi bizde zamanında Allah rızası için insanlara hizmet etme imkânı bulduk. Bu hizmetlerin inandığımız davamız ülkümüz nezdinde MHP sancağı altında olması manidardır. MHP nin o zamanki adı MÇP nin Ülkücü camianın ilk belediye başkanı olma şerefine nail olduk. Ülkemiz, milletimiz ve davamız için çok çalıştık. Allah biliyor yaptığımız hizmetler bugün bile halk nezdinde karşılık bulmakta, başım dik olarak göğsümü gere gere memleketime gidebilmekteyim. Allah memleketime ve milletime sevgimi ve saygımı eksik etmedi. Halkımdan da hep karşılık buldum. Allah’ıma bin şükür. Bu plaketle şahsımı onure ettiniz bahtiyar ettiniz. Allah’ımda sizlerden razı olsun” dedi.

Eliri; “Verdiğiniz hizmetler gelecek nesillere ufuklar açacaktır”

Yerel Yönetimler Halk Meclisi Platformu Başkanı Prof. Dr. İsa Eliri ise; ” Av. Hayati Karayol büyüğümüzün bölgemize, milletimize, davamıza ve ülkücü camiaya ve dolayısıyla ülkemiz ve Türk Milletine vermiş olduğu üstün hizmetlerden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz. Verdiğiniz hizmetler gelecek nesillere ufuklar açaçaktır. Allah’ım gençlere ve yeni nesillere sizlerin tecrübe ve hizmetlerinizi rehber eylesin. Sağlıklı ve hayırlı ömürler diliyorum” dedi.

Plaket takdiminden sonra fotoğraf çekimine geçildi.