Ak: “STK’lar aracılığıyla şehirlerimizin kültürlerini buluşturuyoruz”

Ak: “STK’lar aracılığıyla şehirlerimizin kültürlerini buluşturuyoruz”

• Sivil toplum kuruluşları son yıllarda hiç olmadığı kadar etkin hale geldi ve birçok çalışmanın odak noktasında bulunuyor. Siz sivil toplum örgütlerini nasıl değerlendiriyorsunuz ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışmalar yapıyor musunuz?
Biz sivil toplum kuruluşlarının tamamını çoğulculuğun yaşaması, gelişmesi ve demokrasimizin güçlenebilmesi için en önemli sosyal paydaşlarımız olarak görüyoruz. Çünkü yaptığımız her iş ve icraatta sivil toplum örgütlerinin görüşlerini ve desteklerini almayı yönetim anlayışımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olarak benimsedik. Hatta yalnızca belediyemizin sivil toplum kuruluşlarının görüş, öneri ve tecrübelerinden istifade etmesi ile yetinmedik; ülkemizde faaliyet gösteren tüm sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirebilmek için çabaladık.
Özellikle son yıllarda etkileri gözle görülür biçimde artan; gerek demokrasi kültürümüze katkı sağlayan gerekse tüm ulusal-uluslararası arenada yaşamı kolaylaştırmak ve deneyim paylaşımlarını artırmak için faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları belediyemizin düzenlediği organizasyonla bir araya getirildi.
“STK’lar Buluşuyor” etkinliği kapsamında Ankara Üniversitesi Sağlık Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen ve Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan bu toplantıya, aralarında AKUT, TEMA, Türk Kızılay’ı, Mehmetçik Vakfı ve İHH gibi dernek ve vakıfların da bulunduğu yüze yakın sivil toplum kuruluşu başkan ve yöneticileri katıldı.
Sivil toplum kuruluşlarının birbirlerini daha yakından tanımalarını sağlamak, aralarındaki iletişimi güçlendirmek ve Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları Sempozyumu’nun altyapısını hazırlamak amacıyla gerçekleştirdiğimiz toplantıda, farklı alanlarda faaliyet gösteren 13 sivil toplum kuruluşu, yaptıkları faaliyetleri anlattı. Çok verimli bir toplantı gerçekleştirmiş olduk.
• Keçiören Anadolu’nun küçük bir özeti gibidir; bu sebeple de hemşehri gruplarının yoğunluğu görülür. Bu hemşehri gruplarıyla ve onların oluşturduğu derneklerle de çalışıyor musunuz?
Elbette… O kadar çok ortak faaliyetimiz var ki hangisini anlatsam bilmiyorum. Mesela; Ankara, Aksaray, Çankırı, Eskişehir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Sivas ve Yozgat ili dernek ve federasyonlarının katılımıyla bir İç Anadolu Bölge Şenliği gerçekleştirdik. Şenliğin en kalabalık ve heyecanlı günlerinden biri yemek yarışmasının olduğu gündü. O gün tüm illerimiz mutfaklarının en nadide yemeklerini yapıp yarışmaya soktular. Yaptıkları yemekleri stantlarında ikram ettiler. Tabi bu ve benzeri faaliyetler hep birlik beraberlik ve dayanışmayı artırmak için yapılır, fakat bizim hemşehri dernekleriyle yaptığımız en özel çalışma Uluslararası Ramazan Etkinlikleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz hemşehri geceleri.
• Evet, Keçiören Ramazan’ı uluslararası boyutta kutlayan tek ilçe. Aynı zamanda bu etkinlikler kapsamında hemşehri geceleri de gerçekleştiriyorsunuz. Bunu da açıklaya bilir misiniz?
Biz Ramazan etkinliklerimizde yaklaşık 30 dost ve kardeş ülkeyi Keçiören’de ağırlıyoruz. Oluşturduğumuz etkinlik meydanına tanıtım evleri kuruyoruz. Etkinliğimize katılan ülkeler bu tanıtım evlerinde ülkelerini, ülkelerinin adet, gelenek ve göreneklerini tanıtıyor. Bu çalışmaları da önce o ülkenin büyükelçiliği sonra da o ülke ile ilgili çalışma yapan sivil toplum kuruluşları ile gerçekleştiriyoruz. Uluslar arası arenada faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları da bu etkinlik kapsamında faaliyetlerini duyurma şansına sahip oluyor.
Etkinliğin ikinci ayağında ise, Bolu, Çankırı, Kırşehir, Erzurum, Ankara, Kırıkkale ve Çorum hemşehri dernekleri ile Karadenizliler Kültür Yardımlaşma Derneği gibi yerel kültürün korunması için çalışan sivil toplum kuruluşları kendilerine tahsis edilen evlerde bölgelerinin tanıtımını yapıyor. Böylece uluslararası farklı kültürler yanında, kendi ülkemizin farklılıklarının da Keçiören’de bilinmesi ve yaşaması sağlanıyor. Keçiörenliler ülkemizin farklı bölgelerinin yemek kültürlerini, el sanatlarını ve yöresel kıyafetlerini tanıma fırsatı buluyor.
• Başkanım; bize vakit ayırdığınız ve sorularımızı cevapladığınız için teşekkür ederiz.
Ben de sizlere çalışmalarınızdan dolayı çok teşekkür ediyor, derginizin daha da büyüyerek sivil inisiyatifin de güçlenmesine vesile olmasını diliyorum.

İlginizi çekebilir