Afrika ile Ticaret Hacmi 2015’te 50 Milyar ABD Doları’na Çıkacak

Afrika ile Ticaret Hacmi 2015’te 50 Milyar ABD Doları’na Çıkacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Afrika ile olan ticaret hacmini 2015 yılında 50 Milyar Dolara çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

Başbakan Erdoğan, Pazar günü Gabon’un başkenti Libreville’deki Cite de la Democratie bölgesinde düzenlenen Türk-Gabon İşadamları Forumunda bir konuşma yaptı.

Erdoğan, 2013 yılının ilk dış gezisini Gabon’a yaptığını belirterek “bu durum ilişkilerimizi bir adım ileri götürüleceğinin bir işaretidir” dedi.

Erdoğan, hükümetinin amacının girişimcilere yasal bir altyapı hazırlamak ve yatırımcıları teşvik etmek olduğunu vurguladı.

Başbakan Erdoğan bu amaçla, imzalanacak ekonomik anlaşmalara önem verdiklerini ve bunları hemen hayat geçirmek istediklerini ifade etti.

Erdoğan, 2007-2010 arasındaki küresel ekonomik durgunluğun Türkiye ile Gabon arasındaki ticareti etkilediğine ve rakamlarda düşüşe yol açtığına dikkat çekti. Ancak 2011’de iki ülke arasındaki ticaretin yeniden yükselişe geçtiğini ifade eden Erdoğan: “2012’nin ilk 11 ayında ticaret hacmi 41 milyar dolara ulaşmıştır. Aralık ayı rakamları da geldiği zaman, 2012’deki ticaret rakamlarının 2007’yi geçtiğini söyleyebileceğiz” dedi.

Başbakan Erdoğan bu rakamları yeterli görmediklerini ifade ederek; “iki ülkenin daha fazla potansiyele sahip olduğunu biliyoruz. Yeni dönemde her alanda işbirliğini artırmak için daha çok çalışacağız. İnşallah bu rakamları kısa zamanda yükselteceğiz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ayrıca ziyaretinden sonra iki ülke arasında bir iş konseyi kurulacağını belirterek; “bu konseyin kuruluşuna önem veriyoruz. Afrika’da bugüne kadar 16 iş konseyi kurduk” dedi.

Toplantıda Başbakan Erdoğan’a Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan eşlik etti.

İngilizce