13. Şanghay işbirliği örgütü ’nün kırgızistan bişkek zirvesi

13. Şanghay işbirliği örgütü ’nün kırgızistan bişkek zirvesi

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlenen 13. Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üyesi devlet başkanları zirvesi  gerçekleşti.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ev sahipliğindeki zirveye üye ülkelerden Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, Kazakistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin katıldı. Moğolistan Cumhurbaşkanı Tsakhiagiin Elbegdorj, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ise gözlemci ülke sıfatıyla zirveye iştirak etti. Diğer gözlemci ülkelerde Pakistan ve Hindistan ise dışişleri bakanları ve ayrıca Birleşmiş Milletler (BM), Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT), Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) ve Avrasya Ekonomik Topluluğu (EVRASEZ) gibi uluslararası ve bölgesel kurumların yetkilileri de katıldı.

ŞANGHAY ZİRVESİ’NİN GÜNDEMİ SURİYE OLDU.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesinin gündeminde Suriye’nin bulunduğunu söyledi. 

Kırgızistan’ın evsahipliğinde başkent Bişkek’te düzenlenen ŞİÖ’ye üye ülkelerin devlet başkanlarının 13’üncü zirvesinde konuşan Putin, dünya ekonomisi ve siyasetinin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, BM’nin izni olmadan Suriye’ye dış müdahalenin kabul edilemez olduğunu ifade etti. Putin, Suriye meselesinde diplomatik adımlar sayesinde tansiyonun düşürüldüğünü kaydetti.

Putin, Suriye’nin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ne katılma talebine ilişkin ise krizin çözümlenmesine yönelik atılan adımlar çerçevesinde Suriye’nin bu kararının olumlu karşılanması gerektiğine işaret etti.

Ala Arça Devlet Konuk Evi’nde yapılan zirve sonunda; Şanghay İşbirliği Örgütü Devlet Başkanları Bişkek Deklarasyonu ile 2013-2017 yıllarını kapsayan eylem planı imzalandı. Zirveyi, yerli ve yabancı 450 dolayında gazeteci takip etti.

Bir sonraki ŞİÖ zirvesi ise Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de yapılacağı kaydedildi…

İlginizi çekebilir